Kolagen a rozstępy.

Rozstępy podczas ciążyCo to są rozstępy i jak wyglądają każdy niby wie ale dla zachowania porządku tego atykułu przypomnijmy krótką definicję: Rozstępy (łac. striae distensae) – wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. Tyle definicja a bardziej obrazowo to fioletowo-czerwone linie pojawijące się na naszej skórze. Wydawałoby się że problem ten dotyczy głównie kobiet, które nabyły ten nieładny efekt w wyniku ciąży. Ciąża jest najczęstszą przyczyną ale są także inne czynniki, które powodują rozstępy: gwałtowne przytycie lub chudnięcie, zaburzenia hormonalne, intensywne ćwiczenia związane z przyrostem masy mięśniowej, nadmierny stres.

Jak dochodzi do powstawania rozstępów.

Skóra zajmuje prawie 2m kwadratowe powierzchni. W zalezności od miejsca na ciele ma różną grubość - od 1,5 do 5 mm. Najprościej mówiąć rozstępy powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry, powyżej jej granic wytrzymałości. Bardziej naukowo to rozstępy są wynikiem zerwania włókien kolagenowych, które zapewniają skórze wytrzymałość i nadają zdolność do powracania do poprzednich kształtów wskutek rozciągania.  Odpowiedzialne za budowę włókien kolagenowych są dwa białka: kolagen i elastyna. Odpowiedzialnymi komórkami za ich produkcję są fibroblasty. Jeśli ich praca zostanie zakłócona wtedy przy szybkim wzroście skóra po prostu napręża się i rozmywa. Warto pamiętać o tym, że skłonność do rozstępów jest dziedziczna, dlatego jeśli mama lub siostra je posiada, prawdopodobne, że u ciebie też się pojawią.

Jak zapobiegać rozstępom.

Należy przede wszystkim nawilżać i ujędrniać skórę. Polecane są szczególnie kosmetyki zawierające oliwkę i masło Shea. Doskonały jest ultranawilżający balsam do ciała z serii colagen natural. Jeśli rozstępy już powstaną powinniśmy przede wszystkim wzmocnić włókana kolagenowe, poprzez dostarczenie z zewnątrz kolagenu i tutaj polecamy Kolagen Silver. Jeśli rozstępy mają kolor czerwonawy to znaczy że powstały niedawno i można jeszcze wiele zdziałać. Po pewnym czasie skóra próbuje się regenerować, rozstępy bledną, stają się białe, a wgłębienia w skórze można wyczuć pod palcami. Wówczas szansa na usunięcie rozstępów jest dużo trudniejsze, wymaga bardziej skomplikowanych i dużo droższych zabiegów.

Jak stosować kolgen na rozstępy.

Należy przede wszystkim dokładnie umyć skórę. Jeśli skórę zmywamy mleczkiem, tonikiem czy innym kosmetykiem o odczynie kwaśnym nie nakładamy zaraz kolagenu ponieważ "zetnie się". Przed nałożeniem kolagenu skóra musi być lekko wilgotna, wtedy kolagen lepiej się wchłania. Bardzo cienką warstwę kolagenu delikatnie wklepujemy zgodnie z układem mięśni. Po nałożeniu kolagenu następuje efekt napięcia skóry, który możemy zniwelować stosując krem odżywczy lub regenerujący. Najlepiej z kolagenem colway "współparcują" kremy z serii colagen natural z lini kosmetyków colway. Jeśli wolimy używać swój ulubiony krem to musimy pamiętać aby nie zawierał w składzie kwasów owocowych, retinolu, cynku, ceramodów i innych składników, które źle wpływają na kolagen naturalny. Należy wtedy odczekać co najmniej pół godziny od nałożenia kolagenu. Kuracja kolagenem powinna trwać minimum 3 miesiące. Leczenie rozstępów jest procesem długotrwałym a pierwsze efekty zuważysz po około miesiącu regularnego stosowania. Stosując żel pobudzamy nasz organizm do produkcji kolagenu i elastyny – co doskonale wpłynie na poprawę elastyczności skóry i jej wygląd. Najlepsze możliwe rezultaty uzyskasz, gdy rozstępy dopiero uwidoczniają się.


Strona głównaStrona główna